Przewlekły katar to stan, kiedy nadmierna ilość wydzieliny z nosa produkowana jest przez ponad 12 tygodni. Mogą towarzyszyć temu inne objawy, w tym drapanie w nosie i gardle. Długotrwały katar może mieć liczne przyczyny. Najczęściej jest objawem powikłań po wcześniej przebytych infekcjach. Może jednak wskazywać także na alergiczny nieżyt nosa, skrzywienie przegrody nosowej, obecność pasożytów, a nawet zmian nowotworowych. Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka pojawia się ciągły katar, nie lekceważ go! Sprawdź możliwe przyczyny i sposoby jak go zwalczyć!
Spis treści:
- Przewlekły katar – objawy
- Długotrwały i uporczywy katar – infekcja
- Wieczny (chroniczny) katar, a skrzywienie przegrody nosowej
- Przewlekły katar i kichanie – objawy alergii
- Przewlekły katar u dziecka – możliwe przyczyny
- Metody zwalczania przewlekłego kataru
Przewlekły katar – objawy
Katar to naturalny objaw toczącej się infekcji, a także reakcja obronna organizmu na czynniki podrażniające błonę śluzową nosa i zatok. Nadmiar wydzieliny nosowej zwykle jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Może również wynikać z podrażnień pod wpływem zanieczyszczeń.
W przypadku infekcji wirusowej katar zwykle mija samoistnie po ok. 7-10 dniach. Z kolei infekcje bakteryjne i grzybicze, jeśli stosuje się dedykowaną terapię, także ustępują po upływie maksymalnie kilkunastu dni. Jeśli natomiast wydzielina produkowana jest w nadmiarze przez ponad 12 tygodni, można stwierdzić przewlekły katar.
Zdarza się, że długo utrzymujący się katar jest jedynym objawem. Niemniej jednak jego wpływ na górne drogi oddechowe może sprawiać, że odczuwamy dolegliwości, takie jak:
- zaburzenia węchu,
- łzawienie oczu,
- bóle głowy i zatok,
- suchość w nosie,
- uczucie zatkanego nosa,
- osłabienie i problemy ze snem,
- częste kichanie,
- ból nosa i tworzące się rany w nosie.
Długotrwały i uporczywy katar – infekcja
W większości przypadków przewlekły katar jest następstwem nieleczonej infekcji. Za początek choroby zwykle odpowiadają drobnoustroje wirusowe. Jeśli jednak dojdzie do powikłań w postaci nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, długotrwały katar może pozostać, nawet pomimo ustąpienia innych objawów przeziębienia.
Katar towarzyszący infekcjom o bakteryjnym i grzybiczym podłożu zwykle jest gęsty, o barwie żółtej, a nawet zielonkawej. Często ma również nieprzyjemny zapach, który możemy odczuwać także w ustach. Śluzowo-ropna wydzielina może zalegać w zatokach, a także spływać do gardła, zwiększając tym samym ryzyko szerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe.
Wieczny (chroniczny) katar, a skrzywienie przegrody nosowej
Kolejną z możliwych przyczyn przewlekłego kataru są wady anatomiczne. W takich przypadkach katar zwykle nie pojawia się z dnia na dzień, a towarzyszy danej osobie od lat. Jeśli obserwujesz ciągły katar u dziecka, warto udać się do pediatry i/lub laryngologa.
Możliwe przyczyny to m.in. skrzywienie przegrody nosowej, a także przerost migdałka (tzw. ,,trzeci migdał”). Osoby z takimi wadami mogą zmagać się z chronicznym katarem nawet przez całe życie. U jednych jest on na tyle łagodny, że nigdy nie konsultują swojego problemu ze specjalistą. Warto jednak pamiętać, że stale utrzymujący się obrzęk śluzówki nosa zwiększa ryzyko infekcji, a tym samym zagraża zdrowiu.
Przewlekły katar i kichanie – objawy alergii
Jeśli w ostatnich tygodniach nie chorowałeś na infekcje górnych dróg oddechowych, a pomimo tego męczy Cię przewlekły katar, często kichasz, łzawią Ci oczy lub czujesz drapanie w nosie i gardle, być może są to objawy alergii.
Długotrwale utrzymujący się katar, jeśli ma podłoże alergiczne, najczęściej przyjmuje barwę przeźroczystą, ewentualnie białawą. Może występować jako pojedynczy objaw, ale najczęściej obserwuje się jednocześnie:
- przewlekły katar i kichanie,
- łzawienie i przekrwienia spojówek,
- drapanie w gardle,
- suchość w nosie i gardle,
- kaszel.
Przewlekły katar u dziecka – możliwe przyczyny
Poza wymienionymi infekcjami, wadami anatomicznymi i alergią, przewlekły katar, zwłaszcza u dziecka, może wskazywać na obecność pasożytów. Ich wpływ na organizm jest szeroki i wbrew pozorom nie dotyczy tylko układu pokarmowego.
Pasożyty, które mogą wywoływać przewlekły katar, to m.in. glista ludzka i owsiki. Ich cykl życia związany jest z migracją w organizmie, w tym przez drogi oddechowe do układu pokarmowego. Jeśli dziecko ma długotrwale utrzymujący się katar i dodatkowo skarży się na bóle brzucha, głowy, utratę apetytu, być może przyczyną są właśnie pasożyty.
Leczenie przewlekłego kataru
Jak było wspomniane, katar powinien ustąpić po kilku dniach choroby. Jeśli dokucza Ci przewlekły katar trwający ponad 12 tygodni, najlepiej zgłosić się do specjalisty. Za jego przyczyny mogą odpowiadać rozmaite schorzenia, które w pierwszej kolejności wymagają diagnozy.
Jedynie długotrwały katar wynikający z kontaktu z zanieczyszczeniami środowiskowymi, czy też ten towarzyszący zdiagnozowanej alergii, można zwalczyć samodzielnie w warunkach domowych. Jeśli jednak nie wiesz, co wywołuje u Ciebie lub Twojego dziecka chroniczny katar, zgłoś się po fachową pomoc.
Produktami przydatnymi w walce z objawami kataru są produkty dostępne bez recepty, np. wyrób medyczny Sinulan Express Forte. To preparat zawierający składniki pochodzenia naturalnego, m.in. olejki eteryczne (miętowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, tymiankowy). Działanie wyrobu polega na fizycznym oddziaływaniu na naczynia błony śluzowej nosa, dzięki czemu znajdująca się w nim wydzielina staje się łatwiejsza do usunięcia. Środek wykazuje działanie łagodzące, a także ochronne. Zmniejsza ryzyko wysuszenia powierzchni błony śluzowej nosa oraz chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych.
STADA/PL/360/2021