O tym, jak uciążliwy jest zatkany nos, nie trzeba nikogo przekonywać. Utrudnia on oddychanie, mówienie, sen, wywołuje chrapanie. Najczęściej uczucie zatkanego nosa wiąże się z obecnością w nim wydzieliny kataru lub wycieku. Przyczyny niedrożności nosa mogą być wielorakie – od infekcji, przez alergię, aż do zapalenia zatok lub polipów. Zazwyczaj jednak problem zatkanego nosa można szybko i prosto rozwiązać stosując domowe sposoby i leki bez recepty. Zobacz, jak udrożnić zatkany nos.
Poważny problem: zatkany nos
Zatkany nos i towarzyszący mu katar jest nieprzyjemną dolegliwością, która może uprzykrzyć życie. Wynika to z tego, że nos (jama nosa) jest jednym z najistotniejszych elementów dróg oddechowych. Dochodzi w nim do niedrożności z powodu obrzęku lub wydzieliny, pojawiają się też trudności w oddychaniu. Konieczne jest wtedy nabieranie powietrza przez usta, co wiąże się z dyskomfortem, a przez to utrudnia spożywanie posiłków i picie. Zatkany nos może również wpływać na ogólną kondycję organizmu. Przedłużająca się niedrożność powoduje, że zmniejsza się wydolność fizyczna, pojawiają się częste bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją. To dlatego dolegliwość tą najlepiej jak najszybciej wyeliminować. W kuracjach zastosować można domowe sposoby na zatkany nos lub sięgnąć po farmaceutyki apteczne. Jeśli samodzielne leczenie nie przyniesie skutków, należy zgłosić się do lekarza. Wizyta jest konieczna, kiedy objawy zatkanego nosa utrzymują się dłużej niż 10 dni, znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie lub towarzyszy im wysoka gorączka, kaszel, krwawienie. Lekarza należy również odwiedzić, jak zatkany nos pojawia się bezpośrednio po urazie czaszki lub głowy. Konsultacji ze specjalistą zawsze wymaga natomiast katar i zatkany nos u dziecka.
Jak udrożnić nos? Domowe sposoby naszych babć
Zablokowany nos może męczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli jest on wywołany katarem, to w większości przypadkach niedrożność mija po 7 dniach. Może się jednak zdarzyć, że nos będzie zablokowany nawet przez 2 tygodnie. W pierwszej fazie leczenia warto wypróbować domowe sposoby na zatkany nos. W walce z zatkanym nosem pomogą m.in.:
- rozgrzewające kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych; na zatkany nos i zatoki najlepiej stosować olejek eukaliptusowy, miętowy, z drzewa herbacianego, sosnowy, cytrynowy, anyżowy, tymiankowy, rozmarynowy, z manuka;
- inhalacje z wykorzystaniem wyżej wymienionych olejków lub suszonych ziół takich jak rumianek czy szałwia; inhalacje mają właściwości odkażające i rozrzedzające wydzielinę, przez co ułatwiają jej pozbycie się z jamy nosowej oraz zatok;
- płukanki nos solanką – roztwór do płukania można przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego słoną, letnią wodę, którą umieszcza się w nozdrzach; przy mocno zatkanym nosie płukanki należy powtórzyć kilkakrotnie;
- uzupełnienie diety o duże ilości czosnku; najlepiej jeść go na surowo np. na kanapce lub zmieszać z sokiem z cytryny, imbirem, kurkumą, tworząc leczniczy napój; Zioło ma silne właściwości antyseptyczne, a także uważane jest za naturalny antybiotyk;
- produktami bogatymi w witaminę C, która dzięki naturalnym właściwościom uszczelniającym naczyń krwionośnych może pomóc w zmniejszeniu obrzęku nosa. Suplementacja diety witaminą C; pomaga ona zmniejszyć obrzęk nosa, poprzez uszczelnienie jego naczyń krwionośnych;
- nawadnianie organizmu – przedłużający się mocno zatkany nos może prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego w czasie infekcji konieczne jest uzupełnianie płynów; chorym zalecane jest picie wody, gorącej herbaty z sokiem z malin lub czarnego bzu, naparów ziołowych, tradycyjnego rosołu; zwiększona ilość płynów w jadłospisie ma za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej usuwanie.
Co na zatkany nos rekomendowały nasze babcie? Gorące kompresy na nos i czoło, które łagodzą ból, a także pozwalają zmniejszyć objawy zapalenia zatok i dróg nosowych. Dyskomfort zmniejszy też leżenie z uniesioną głową. Dobrze jest również przebywać w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność. Wydychanie wilgotnego powietrza działa kojąco na podrażnioną błonę śluzową nosa i zatok, a także rozrzedza wydzielinę, co pozwala odetkać nos.
Zatkany nos u dziecka: domowe sposoby
Zatkany nos u dziecka czy niemowlaka to poważny problem. Najmłodsi pacjenci nie są bowiem w stanie oddychać przez usta, a wynika to z tego, że ich drogi nosowe są bardzo wąskie. Usunięcie wydzieliny z nosa dziecka jest trudne, ponieważ dzieci do 1. roku życia nie są w stanie samodzielnie wyczyścić nosa. Zatkany nos utrudnia więc nie tylko oddychanie, ale i jedzenie. Aby oczyścić nos dziecka z kataru, a także ulżyć maluchowi w bólu zaleca się:
- układanie dziecka na brzuchu, aby wydzielina samodzielnie wypływała z nosa;
- nawilżanie powietrza w pokoju dziecka mechanicznymi urządzeniami;
- stosowanie inhalacji parą wodną;
- nawilżanie nosa preparatami na bazie wody morskiej, które przepłukują drogi nosowe i ułatwiają oddychanie;
- stosowanie aspiratorów, które zasysają wydzielinę z nosa i usuwają ją.
Zatkany nos: leki
Jeśli domowe sposoby nie działają, pora wybrać się do apteki. Dostępne są w niej produkty na zatkany nos w nocy, katar, zatoki. Wybór specyfików jest bardzo duży. Zazwyczaj występują one w formie kropli i aerozoli. Niektóre z nich zawierają olejki eteryczne, które usuwają objawy kataru. Preparatem, który ma w składzie aż cztery różne olejki eteryczne (eukaliptusowy, rozmarynowy, tymiankowy i miętowy), jest wyrób medyczny Sinulan Express Forte.
W aptece coraz częściej kupić można również tabletki na katar. Większość farmaceutyków na zatkany nos zawiera w składzie xylomethazolinę, oxymethazolinę i nafazolinę, natomiast tabletki tworzone są na bazie pseudoefedryny. Domową apteczkę warto też wyposażyć w krople do nosa, które zmniejszą obrzęk błony śluzowej nosa, ograniczają ilość wydzieliny i zwalczają stan zapalny. Sprawdzonym sposobem na zatkany nos będzie też spray z wodą morską mający za zadanie nawilżyć błonę śluzową, usprawnić pracę rzęsek, zmniejszyć obrzęk i rozrzedzić wydzielinę. Stosowanie aptecznych specyfików na zatkany nos jest łatwe, a co najważniejsze szybko przynosi ulgę. Należy jednak je stosować zgodnie z rekomendacjami producenta z ulotki, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Źródła:
https://wylecz.to/uklad-oddechowy/domowe-sposoby-na-zatkany-nos-jak-szybko-pozbyc-sie-kataru/
https://wylecz.to/uklad-oddechowy/zapchany-nos-i-zapchane-zatoki-jak-je-odetkac/